0
share on facebook

WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ I JAZZ CAMPING

 /  Wydarzenia

\"\"

WSZYSTKO NA SPRZEDAŻ

Zainspirowany śmiercią Zbyszka Cybulskiego, najbardziej osobisty film Andrzeja Wajdy,
z hipnotyzującymi zdjęciami Witolda Sobocińskiego i plejadą gwiazd polskiego kina: Elżbietą Czyżewską, Danielem Olbrychskim, Beatą Tyszkiewicz, Andrzejem Łapickim i Bogumiłem Kobielą.

Aktor grający główną rolę nie stawia się na plan. Zaczynają się poszukiwania, w których udział biorą jego bliscy - żona Elżbieta, Beata, dawna miłość a obecna żona Reżysera oraz podziwiający go młody aktor Daniel. Przerywa je wiadomość o tragicznej śmierci Aktora. Dawnego scenariusza nie da się już realizować - zamiast tego pojawia się pomysł na osobistą opowieść o zmarłym i roli, jaką odegrał w życiu ich wszystkich.

Bezpośrednim impulsem do realizacji Wszystko na sprzedaż była tragiczna śmierć Zbyszka Cybulskiego w styczniu 1967 roku. Konieczność opowiedzenia o przyjacielu i stracie, jaką poniosło polskie kino, połączyła się z potrzebą zabrania głosu w sprawie sytuacji w kraju (początek zdjęć zbiegł się z wydarzeniami Marca’68) i chęcią znalezienia  odpowiedniego dla osobistej wypowiedzi filmowego języka.

W efekcie powstał „film o ludziach, którzy robią filmy”, polskie Osiem i pół – nowofalowa spowiedź filmowca szukającego nowych form wyrazu w kinie. Wzajemne przenikanie się sztuki i życia podkreśla obsada: Beata Tyszkiewicz, Elżbieta Czyżewska, Bogumił Kobiela, Daniel Olbrychski  grają właściwie siebie, mówią własnymi tekstami. Autobiograficzny podtekst filmu podkreśla przywołanie innego przyjaciela Wajdy, zmarłego tragicznie malarza Andrzeja Wróblewskiego, którego wystawę odwiedza szukający inspiracji Reżyser (Andrzej Łapicki).

Tytuł tego filmu podsunął Andrzejowi Wajdzie widok indyjskiego żebraka wyprzedającego swój skromny dobytek: „Pomyślałem wtedy, że chciałbym, gdy będę już żegnał się z kinem, zrobić taki film: oto sprzedaję wszystko, co mi się przez te lata uzbierało, ogłaszam wyprzedaż”.

\"\"
\"\"
\"\"
\"\"

JAZZ CAMPING

W  roku 1959 (także rok później) hotel Kalatówki w Zakopanem stał się miejscem spotkań polskiej elity jazzowej. Na zorganizowany przez Jana Zylbera i Jana Borkowskiego pierwszy Jazz Camping przyjechali m.in. Krzysztof Komeda, Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, a także gwiazdy świata filmu: Roman Polański, Barbara Kwiatkowska, Teresa Tuszyńska czy Maria Wachowiak. Film Jana Rybkowskiego to dokumentalny zapis pierwszego spotkania na Kalatówkach, dziś unikatowy zapis artystycznej atmosfery końca lat 50.

\"\"
\"\"