0
share on facebook

Lekcja historii na Camerimage

 /  Wydarzenia

\"\"

Lekcja historii na Camerimage

Podczas tegorocznego festiwalu Camerimage odbędzie się premiera „Lekcji historii” – wyjątkowego filmu dokumentalnego, który ma pomóc nauczycielom opowiadać uczniom o przełomie 1989 roku.

Powstanie „Solidarności”, wybory 4 czerwca 1989 r. – tym, którzy pamiętają te wydarzenia, wydają się one niezbyt odległe, ale nawet dla maturzystów, nie mówiąc już o młodszych uczniach, to zamierzchła historia. Jak można interesująco ją opowiedzieć? „Lekcja historii” to próba odpowiedzi na to pytanie. W filmie pojawiają się unikalne fragmenty kronik filmowych i dziennikarskich relacji, w 45-minutowej pigułce pokazujące kluczowe momenty, które doprowadziły do przełomu. Komentują je nie tylko centralne postaci tego dramatu – Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, ale też prof. Antoni Dudek, historyk z zacięciem publicystycznym. „Lekcja historii” to jednak więcej niż tylko chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń. Czym właściwie jest wolność, o którą tak walczono? I co z nią zrobiliśmy, kiedy już ją odzyskaliśmy? Nad tymi kwestiami w filmie zastanawiają się najwięksi twórcy polskiego kina: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Maciej Drygas czy Janusz Zaorski, oraz gwiazdy ważnych filmów, które utorowały drogę do wolności: Bogusław Linda, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz.

„Lekcję historii” wyprodukowały Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Fundacja Kino Polska przy współpracy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizji Kino Polska, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA i Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Film jest częścią projektu Kino Wolność – kampanii społecznej, która za cel postawiła sobie budowanie poczucia obywatelskiej wspólnoty wokół obchodów 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Premierowa „Lekcja historii” odbędzie się 19 listopada w ramach Festiwalu Filmowego Camerimage. Dokument zostanie uzupełniony fabułą: po „Lekcji historii” organizatorzy zapraszają na projekcję „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego i spotkanie z reżyserem tego najsłynniejszego chyba „półkownika”, z wybitną rolą Krystyny Jandy. Wkrótce materiał będzie dostępny bezpłatnie dla każdego nauczyciela, który skontaktuje się z CRF. To nie pierwszy taki projekt CRF. Specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, między innymi scenariusze lekcji, towarzyszyły choćby nowej, cyfrowo odnowionej wersji „Potopu” dystrybuowanej przez CRF czy kolejnym premierom zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł z cyklu „Kinoklasyka”.

Więcej:

Kamil Gryko – Kino Polska TV S.A.

+48 695 076 242 | kgryko@kinopolska.pl |www.crf.com.pl