Uroczysty pokaz filmu \"Kobieta samotna\"  Agnieszki Holland po cyfrowej rekonstrukcji
0
share on facebook

Uroczysty pokaz filmu \"Kobieta samotna\" Agnieszki Holland po cyfrowej rekonstrukcji

 /  Wydarzenia

„Irytowało mnie to zachłyśnięcie się klasą robotniczą, ten hurraoptymizm, naiwny entuzjazm, egzaltacja. Chciałam zrobić coś na przekór. Pokazać, że Solidarność Solidarnością, a biedni ludzie są nadal biednymi ludźmi. To miała być trochę prowokacja” – mówiła po latach o swoim filmie Agnieszka Holland. O tym, na ile ta prowokacja skuteczna jest ponad 35 lat później, a historia walczącej o swoją godność kobiety (ciężko) pracującej aktualna, przekonać się będzie można już 27 marca w warszawskim kinie Kultura. Tam, o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta premiera zrekonstruowanej cyfrowo Kobiety samotnej (1981). Organizatorami tego specjalnego pokazu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Telewizja Polska, Di Factory i Cyfrowe Repozytorium Filmowe, a jego specjalnymi gośćmi twórcy filmu.

Cały wpis »
Uroczysty pokaz filmu \"Sublokator\" Janusza Majewskiego po cyfrowej rekonstrukcji
0
share on facebook

Uroczysty pokaz filmu \"Sublokator\" Janusza Majewskiego po cyfrowej rekonstrukcji

 /  Pokazy

Kto zwyciężył w aktorskim pojedynku Jana Machulskiego z Kirkiem Douglasem? Dlaczego rekwizytorom zabrakło zupy pomidorowej? Czy szczury na planie mogą być niebezpieczne? Skąd wzięły się chóry anielskie w finale? Odpowiedzi na te – i inne – pytania poznać będzie można już w poniedziałek 7 listopada w warszawskim kinie Kultura, gdzie o godz. 19.00 odbędzie się uroczysta premiera Sublokatora (1966) Janusza Majewskiego w nowej, cyfrowej wersji. Organizatorami pokazu są Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Studio Filmowe ZEBRA, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Cyfrowe Repozytorium Filmowe, a jego gośćmi specjalnymi będzie ekipa filmu z reżyserem Januszem Majewskim na czele.

Premierę „Sublokatora” poprzedzi film muzyczny „Opus Jazz” Janusza Majewskiego z 1963 roku - sfilmowana próba kwintetu Andrzeja Kurylewicza w studiu nagrań. Rekonstrukcja cyfrowa tego dokumentu została wykonana przez WFDiF.

Cały wpis »